Stan u prizemlju za i protiv
Napokon ste obezbedili finansijska sredstva i možete da rešite stambeni problem vas i vaše porodice. Angažovali ste agenciju za nekretnine, po preporuci prijatelja i krenuli u potragu za stanom koji će najviše odgovarati vašim potrebama.
Dobili ste i ponudu od prijatelja koji prodaje stan. Vama ga je prvom ponudio i cena je više nego povoljna. Jedini problem je što se stan nalazi u prizemlju zgrade, a čuli ste da oni imaju mnogo nedostataka. A da li je baš sve tako?
Pitanje koje vas proganja da li će ovo biti dobar stan za vas?
Stanovi u prizemlju, kao i uostalom stanovi na ostalim spratovima, imaju svoje specifične karakteristike, prednosti ali i mane. Neke od njih neće imati nikakvog uticaja na vaš izbor i odluku, ali će neke biti značajne i možda odlučujuće. Najčešće se navode sledeće karakteristike koje imaju veze sa stanovima u prizemlju:
Svakako morate da analizirate sve aspekte i karakteristike stanova vezane za njihovu spratnost i onda možete da odlučite da li je to prihvatljivo rešenje za vas.
Prednosti kupovine stana u prizemlju
Najveća prednost stanova u prizemlju je da po pravilu imaju lakši pristup, što je veoma važno za porodice sa malom decom, starije osobe, a posebno za osobe sa invaliditetom. Sa stanom u prizemlju oslobođeni ste penjanja stepenicama, kao i korišćenja lifta.
Stanovi u prizemlju zbog tendencije da zadržavaju stabilniju temperaturu, zbog svoje pozicije u zemlji ili blizine zemlje, često imaju niže troškove grejanja zimi i hlađenja leti.
Ukoliko imate kućne ljubimce ili često nosite teže stvari, stan u prizemlju vas oslobađa potrebe za liftom i svakodnevnim čekanjem i korišćenjem istog.
Ako stan u prizemlju ima pristup dvorištu ili terasi, to može biti idealna prilika za uređenje vašeg privatnog spoljnog prostora. Na taj način možete imati svoju baštu, u kojoj ćete posaditi i negovati vaše omiljeno cveće, odnosno dobićete idealno mesto za opuštanje.
Stanovi na višim spratovima mogu biti skloniji buci iz okoline, dok stanovi u prizemlju mogu pružiti veći mir i tišinu.
U slučaju hitnih situacija, kao što su požari ili zemljotresi, stan u prizemlju omogućava bržu i lakšu evakuaciju u poređenju sa stanovima na višim spratovima.
Nedostaci (mane) stanova u prizemlju
Stanovi u prizemlju mogu biti podložniji provalama i krađama, budući da su lakše dostupni potencijalnim provalnicima. Ukoliko se odlučite za kupovinu stana u prizemlju potrebno je da planirate izdvajanje određenih finansijskih sredstava i dodatnog napora u osiguranje vašeg doma i imovine.
Stanovi u prizemlju često imaju ograničen pristup prirodnoj svjetlosti i svežem vazduhu, posebno ako su okruženi visokim zgradama, zidovima ili zasađenim zelenilom. To može dovesti do tamnijeg i manje svežeg unutrašnjeg prostora.
Stanovi u prizemlju mogu biti bliži prolaznicima ili komšijama, što može uticati na privatnost, odnosno može umanjiti udobnost stanovanja.
Stanovi u prizemlju često su podložniji vlažnosti i problemima sa kondenzacijom, zbog blizine tla. Ovo može dovesti do problema sa buđi, neprijatnim mirisima i oštećenjem zidova. Potrebno je posebno paziti na prozračivanje i osigurati dobru ventilaciju kako bi se sprečila pojava buđi ili drugih problema s vlagom.
Zbog blizine tla, stanovi u prizemlju mogu biti podložniji prisustvu insekata i štetočina, kao što su mravi, bube i miševi.
U mnogim slučajevima, stanovi u prizemlju mogu imati nižu cenu u odnosu na stanove na višim spratovima, zbog navedenih nedostataka, poput sigurnosti i privatnosti. Odnosno ovi stanovi po pravilu imaju nižu tržišnu vrednost.
Stanovi u prizemlju su posebno korisni za osobe sa smanjenom pokretljivošću, kao i za osobe sa invaliditetom, jer nema potrebe za penjanjem stepenicama ili korišćenjem lifta. Međutim, to takođe znači da će prolaznici možda imati direktan pogled u stan, što smanjuje osećaj privatnosti.
U određenim slučajevima, stanovi u prizemlju koji su okruženi vegetacijom ili drugim preprekama mogu pružiti više privatnosti i zaklonjenosti od pogleda prolaznika.
Umesto zaključka
Izbor idealne spratnosti prilikom kupovine stana zavisi od različitih faktora, koji su vezani za vaše potrebe, životni stil, budžet i preferencije. Prilikom odlučivanja o spratnosti stana potrebno je da najviše obratite pažnju na sledeće faktore:
Pozicija i pogled – Viši spratovi često nude bolji pogled, međutim, možda ćete želeti da izbegnete više spratove ako imate problema sa visinom ili se ne osećate udobno kada ste visoko.
Buka – Niži spratovi obično imaju manje buke iz okoline i lakši pristup stepenicama u slučaju nestanka struje ili kvara lifta.
Lift ili stepenice – Ako je zgrada opremljena liftom, viši spratovi mogu biti prihvatljiviji. Međutim, potrebno je da mislite i na situacije kada je lift u kvaru i kada ste primorani da se penjete stepenicama do vašeg stana.
Sigurnost – Niži spratovi često se smatraju sigurnijim kada su u pitanju hitni slučajevi ili u slučaju evakuacija.
Cena – Stanovi na višim spratovima često su skuplji zbog boljeg pogleda i eventualno manje buke. Upravo iz navedenih razloga stanovi na nižim spratovima mogu biti povoljniji.
Energija i resursi – Viši spratovi mogu zahtevati više energije za hlađenje i zagrevanje, dok su stanovi na nižim spratovima obično manje energetski zahtevni.
Ukoliko su vaše fizičke sposobnosti ograničene ili planirate da u stanu živite sa decom ili starijim osobama, niži spratovi su praktičniji i prihvatljiviji za vaše potrebe. Stanovi na nižim spratovima takođe imaju prednost prilikom renoviranja i preuređivanja, jer se lakše prenosi materijal.
Pri konačnom izboru, važno je da uskladite ove faktore sa svojim prioritetima i potrebama. Razgovarajte sa agentom za nekretnine i pažljivo razmotrite sve aspekte pre donošenja odluke.
I svakako ako je vaš izbor kupovina stana u prizemlju, pre nego što prihvatite ponudu vašeg prijatelja, proverite sa stručnim licima i proceniteljima da li je cena korektna, kako ne biste ugrozili vaše prijateljstvo.
Slike: pexels.com
Autorski tekst: Milica S.K.